sirmersan-dogru-mermer-secimi-nasil-yapilmali-farkli-ozelliklerdekimermer-nerelerde-kullanilmali

Doğru Mermer Seçimi Nasıl Yapılmalı

Mermer çeşitleri göz önünde bulundurularak doğru mermer seçimi yapmak, uzun ömürlü kullanım için önemlidir. Gerçek bir mermer taşı tezgahtan çıkma bir ürün değildir. Bu nedenle her mermerin birbiriyle aynı özelliği gösterdiği söylenemez. Mermerin içeriğinde açık ve koyu tonlarda alanlar bulunabilir. Bu nedenle ileride bir sorun yaşamamak adına, doğrudan istenilen bir mermer bloğuna yönelmek, daha doğru bir seçim olacaktır.

Granit mermer çeşitleri tercih edilirken kullanılacak alanın kriterlerine bakılarak ve yalnızca renk ve desen baz alınarak seçim yapmak doğru olmayabilir. Mermer satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir husus da mermerin sertlik derecesi şeklinde değerlendirilir. Mermerin kamburlaşmaması ve kırılmaması için, kullanılacak noktaya göre kaliteli mermer seçimi yapılmalıdır. Doğal taş çeşitleri, birbirinden farklı model ve renklerde Sirmersan firmasında bulunur.

Mermer Çeşitlerine Göre Mermer Seçimi Kriterleri

Türkiye mermer çeşitleri ele alındığında, kendi içinde birden fazla çeşide ayrıldığı söylenebilir. Kalitesiz bir mermerin kolayca çizilip lekeleneceği ve hatta kırılabileceği göz önünde bulundurularak daha kaliteli ürünlere yönelmek daha doğrudur. Çevre şartlarına mukavemet gösteren mermer türleri, her zaman daha kullanışlıdır. Doğal taş satıcıları, ısıya, çatlamaya karşı mermer tavsiye ederken mutfak tezgahı seçimine göre uygun olanları ihtiyaca göre sunabilir.

Mermer çeşitleri ve özellikleri denildiğinde, evinizde kullanmak için mermer satın aldığınızda ön planda tutabilirsiniz. Öncelikle doğru yerde mermer kullanımı açısından dikkat edilmesi gereken ilk kriterler arasında bu vardır denebilir. Mermerler sınıflandırılırken birinci sınıf olanlar özellikle mutfak gibi hijyenin göz ardı edilemeyeceği alanlarda mutlaka tercih edilmelidir. Bu da mermerin üzerinde bakterilerin birikmemesinde etkilidir. Birinci sınıf mermerlerin üzerinde herhangi bir kusur ve pürüz bulunmadığından, ilk tercih bunlar olabilir. Mermerin damarlı yapısı, son teknolojik makinelerle farklı kesimler yapılarak, estetik bir görünüm oluşturulacak şekilde tasarlanır.

Mermer çeşitleri ve renkleri söz konusu olduğunda, yüzeylerinde kapatılması gereken bazı pürüz ve kusurların bulunabileceği ikinci sınıf mermerler, mutfak harici tezgahlar için ideal olabilir. Daha çok yüzey kaplamaya uygun üçüncü sınıf mermerler, üzerlerinde daha fazla kusur barındırır. Bu kusurların çoğu da giderilmemektedir. Bu nedenle kusurlu ve pürüzlü kısımlar kesilerek, kaplama malzemesi şeklinde kullanıma uygundur. Kusurlar bu tür mermerlerde, daha kolay doldurulabilir.

Mermer dekorasyon tasarım konusunda doğala en uygun olan dördüncü sınıf mermerlerin, yüzeyinin kullanılabilir olması noktasında birden fazlı farklı işlemden geçmesi gerekir. Daha çok dekoratif amaçlı kullanımda tercih edilir. Mermer dekorasyon bugün pek çok evi süslerken, anlaması uzmanlık gerektirmeyen ve bazı görsel detaylara bakarak anlaşılabilen kriterlerdir. Mermer seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Alınacak mermerin üzerinde boşlukların olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Mermerin üzerinde macun çekilmiş ya da çatlak kısımlar bulunmamalıdır. Bu durum mermerin hasarlı olduğunun göstergesidir. Hasar alımı bir mermer taşı, uzun ömürlü kullanım imkanı sunmayabilir.
  • Mermerin kesiminin düzgün olmasına mutlaka bakılmalıdır. Bu şekilde kullanılacak yere göre kesim ve düzleştirme yapmaya gerek kalmamaktadır.
  • Kaliteli ve doğru cilalanmış mermer mutlaka genelde parlaktır.
  • Endüstriyel açıdan değerlendirildiğinde, kesilip parlatılan her taş, mermer olarak değerlendirilmektedir.

İç ve dış mekanları süsleyecek ve daha kullanışlı hale getirebilecek mermerler, mermer satıcıları tarafından piyasada sunulur.

Mermer Özelliklerine Göre Toptan Mermer

Estetik özellikleri ön plana çıkarılarak mermer toptancıları koleksiyonlarında, kullanıcıların perakende harici ihtiyacına göre uygun şekilde yer alır. Denizli traverten mermer türü, modern ve otantik dokusuyla bu anlamda ön plana çıkar. Toptan mermer satıcıları, bütçeye uygun seçenekleriyle, her renk banyo aksesuarına ve mutfak dolabına göre, yüksek performans sergileyen taşları satışa sunar.

Diğer Blog Yazıları

banyolarda-mermer-dekorasyonu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Banyoların Mermer Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyon, göz zevkinin beslenmesini sağlayan önemli bir kavramdır. Yaşam alanlarının en iyi şekilde tasarlanması ve zevke hitap etmesi için kullanılan mermer duvar çeşitleri günümüzde hayli ilgi görmektedir. Şık, dikkat çekici ve zarafet dolu banyolar için mermer kullanılarak elde edilen dekoratif görünüm pek çok bireyin ilgisini

Detaylı İncele»
honlu-mermer-cilali-mermer-nedir

Honlu Mermer ve Cilalı Mermer Nedir?

Mermer, kendine has estetik ve dayanıklılığıyla yüzyıllardır mimari tasarımlarda kullanılan eşsiz bir doğal taştır. Bu muazzam malzeme, tasarım dünyasında farklılaşmış özelliklere sahip çeşitli türleriyle bilinir. Bu yazıda, özellikle honlu mermer ve cilalı mermer üzerine odaklanarak, bu özel mermer türlerinin benzersiz özelliklerini, kullanım alanlarını ve aralarındaki

Detaylı İncele»

Renkli Tezgahlar için Mermer Tasarımının Önemi

Evlerimizin kalbi olan mutfaklar günlük yaşamımızın merkezi alanlarıdır. Bu sebeple mutfak tasarımında estetik ve işlevsellik bir araya getirilmelidir. Mutfak dekorasyonunda önemli bir role sahip olan tezgahlar sofistike bir estetik için özenli bir şekilde tasarlanmalıdır. Onlarca yıldır mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alan mermer tezgahlar, dayanıklı yüzeyleri,

Detaylı İncele»