Yüzey İşlemleri

Doğal malzemelerin dokuları, renkleri ve varyasyonları bütün malzeme içinde devam ettiğinden, malzemenin kullanılacağı yer ve estetik görünüşü Surface Works seçeneklerinden dilediğinizi seçerek projelerinizde farklılık ve fonksiyonellik yaratabilirsiniz. Birden fazla Surface Work seçeneğini birbiri ardına uygulayabilir ve malzeme yüzeyinde istenilen şekilde sonsuz varyasyon elde edebilirsiniz. Kullanılabilecek alanlar ve daha detaylı bilgiler için teknik ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.Kullanılabilecek alanlar ve daha detaylı bilgiler için teknik ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

BAMBU

FIRÇALI

MUCARTA

3-MUCARTA

CİLALI

HONLU

TARAKLAMA

ESKİTME

KUMLAMA

Yüzey İşlemleri

Mermer ve doğal taşlar, estetik görünümleri, dayanıklılıkları ve uzun ömürleri nedeniyle dekoratif ve sağlam tasarımlar için popüler seçeneklerden biri olarak öne çıkar. Yüzey işlemleri, doğal taş ve mermer yüzeyler için tamamlayıcı olan şık tasarım ve uyum gereksinimlerini karşılamak için kullanılan tekniklerdir. Ayrıca bu işlemler, lekelere, çizilmelere ve hava koşullarına karşı koruma sağlayabilir. Doğal taş ve mermere uygulanan yüzey işlemleri mevcut faaliyet alanının güvenlik ve işlevselliğini de arttırır. Öte yandan bu ürünler her doğal taş gibi kullanıldığı alana bağlı olarak bakım ve onarım işlemleri gerektirebilir. Duvar, merdiven, tezgâh ya da zemin mermer modelleri zaman içinde aşınma veya yıpranmalar sergileyerek estetik bütünlüğünü koruyamayabilir. Bunun gibi durumlarda uygulanan muhtelif yüzey işlemleri, şıklık ve zarafeti arttırırken taşın sağlığını korur. Sirmersan, özel tasarım ekibi ve uzman üretim kadrosunun sahip olduğu deneyimler ile üst seviye mermer yüzey işleme teknikleri sunar.

 

Mermer ve Doğal Taşlara Uygulanan Yüzey İşlemleri Nelerdir?

Estetik ya da onarım amaçlı uygulanan çeşitli mermer, doğal taş ve traverten yüzey işleme gibi bazı yüzey işlemleri mevcuttur. Bu işlemler estetik görünümü tamamlama ve öne çıkarmada önemli rol oynar ve zamanla oluşabilecek çizik, leke vb. diğer hasarları onarabilir. Örneğin honlu yüzey çalışmaları doğal taşı pürüzlü ve estetik hale getirirken oluşabilecek bazı kayma tehlikelerini önleyebilir. Honlanmış mermer işlemi taşın yüzeyinde küçük pürüzler oluşturulur. Kaygan yapıyı ortadan kaldıran honlu mermer özelliği zemin ve merdiven gibi alanlarda tercih edilebilir. Bununla beraber ilgili işlemler arasında yer alan bir diğer uygulama ise bambu mermer yüzey çalışmalarıdır. Bu işlem çizgili ve taraklı görüntüsü ile karizmatik tasarımların oluşmasına olanak tanır. Öte yandan popüler uygulamalar arasında yer alan cilalı mermer yüzeyi çalışmaları, taşa parlak bir görüntü verirken çizik, leke vb. yıpranmaları ortadan kaldırır. Mermer, doğal taş ya da traverten yüzey işlemleri buna benzer bakım ve onarım imkânları sağlayabilir. Özellikle eskitme mermer traverten işlemleri, kullanılan tekniklerle beraber antik çağların içinde barındırdığı ambiyansı mekânlarınıza yansıtır. Bu stil eski medeniyetlerden günümüze kadar popülerliğini sürdürmüştür. Mermer eskitme yöntemleri tüm faaliyet alanlarına uyum sağlayan tarzlar oluşturabilir. Bununla beraber 

Mat ve Taraklı Yüzey Stilleri

Estetik görünümü özgün tarzlarla oluşturan farklı yüzey teknikleri de Sirmersan’ın beğeniye sunduğu hizmetler arasındadır. Örneğin, taraklı mermer yüzeyi tasarımı birçok faaliyet alanında sıkça kullanılabilirken, güvenli ortamları ve şıklığı beraberinde getirir. Sirmersan, oldukça popüler olan taraklı mermer yüzeyi çalışmaları ile her türlü faaliyet alanına stil kazandırır. Bu işlem, taş yüzeyinin doğal görünümünü korurken, yüzeydeki çatlakları ve pürüzleri gidermek için kullanılan bir onarım yöntemi olarak da öne çıkar. Dekorlarda oluşturduğu tamamlayıcı aurasıyla dikkat çeken taraklı mermer tasarımı, havuz kenarları, teraslar, bahçe yolları vb. açık alanlarda sıklıkla kullanılarak, muhtemel kaygan zemin tehlikesini ortadan kaldırır. Bununla beraber mat görünümüyle beğeni toplayan fırçalı mermer yüzey uygulamaları, net ve sade tarzıyla birçok mekânda tercih edilebilir. Ayrıca taş, traverten ya da mermer üzerinde oluşan kirlenme, yıpranma, zedelenme gibi durumlar için onarıcı nitelik taşır. Zarif stiller oluşturan fırçalı mermer tasarımları oteller, kurumlar, evler vb. birçok faaliyet alanında tercih edilebilir. Bu teknik fırçalı traverten modelleri de oluşturarak tüm doğal taşlarda kullanılabilen alternatiflerden biri olarak öne çıkar. Taş yüzeyinde pürüzlü bir görünüm elde etmek amacıyla uygulanan bir diğer yöntem ise kumlu mermer tekniğidir. Bu teknik özellikle mermer ve travertenlerde sıklıkla kullanılan seçenekler arasında yer alır. Bunun yanı sıra pürüzlü yüzey çalışmaları kapsamında bulunan mucarta mermer yüzeyi işlemleri Sirmersan’ın kullanıcılara sunduğu özgün stillere örnek gösterilebilir.

Yüzey İşlemlerinin Fiyat Aralıkları


Sirmersan, kullanım alanına göre cilalı, eskitme, fırçalı, honlu mermer yüzeyi gibi birçok farklı seçeneklerle sıradanlaşan mekân dekorasyonlarına modern yorumlar getirir. Fiyatı belirleyen etkenler arasında alanın boyutu, kullanılacak ürünün ebadı, uygulanacak işlemin çeşidi gibi birçok faktör bulunabilir. Örneğin cilalı mermer fiyatları standart parlatma uygulamaları olması sebebiyle tüm bütçelere hitap edebilir. Buna benzer olarak honlu mermer fiyatları da matlaştırmaya yönelik teknikler olduğundan düşük maliyetler oluşturabilir. Diğer yandan popüler yüzey işlemlerinden biri olan eskitme mermer teknikleri arasında çekiçleme, zımparalama çatlatma ve fırçalama gibi uygulamalar bulunur. Eskitme traverten mermer fiyatları taşın cinsi, boyutu, uygulanacak işlemler ya da ilgili alanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Traverten eskitme yöntemleri Sirmersan bünyesindeki uzman çalışma ekibi ile gerçekleştirilir. Ayrıca taş yüzeyindeki pürüzleri veya baloncukları gidermekle beraber sade stiller oluşturabilen fırçalama seçenekleri, bakım, onarım, estetik gibi konuların tümünde yeterlilik sağlayabilir. Fırçalı mermer fiyatları diğer işlemlerle benzer şekilde taşın türü, gereken işçilik ya da yüzey ölçüsü gibi faktörlere bağlı olarak belirlenir. Bununla beraber mevcut doğal taş dekorunun dayanıklılığını arttırırken uzun vadeli kullanım imkânı sunan bir diğer yöntem ise kumlama tekniğidir. Kumlu mermer fiyatları desenli, düz, ince ve kaba kumlama gibi seçeneklere göre belirlenir. Ayrıca kullanılan malzemeler, işçilik, ilgili yüzeyin boyutu vb. unsurlar da maliyeti oluşturan bazı etkenlerdir. Bunların yanı sıra estetik ve güvenlik unsurlarını bir arada barındıran taraklı yüzey seçimleri en popüler alternatifler arasında göze çarpar. Taraklı mermer fiyatları işlemin yoğunluğu, firma kalitesi ya da taşın türüne göre değişkenlik sergileyebilir. İlgi gören bir diğer yüzey işlemi olan bambu seçeneği iri tırtıklı yapısı ve simetrik çizgileri ile beğeni toplar. Bambu yüzey mermer fiyatları diğer yöntemler gibi doğal taşın cinsi, uygulanacak alanın genişliği ve işçilik kalitesi gibi unsurlara bağlı olarak belirlenir.