Kenar İşlemleri

Doğal malzemelerin dokuları, renkleri ve varyasyonları bütün malzeme içinde devam ettiğinden, projelerinizde ve uygulamalarınızda kenarların gözüktüğü; bitişlerin olduğu noktalarda Sirmersan Edge Works seçeneklerinden herhangi birini ya da birkaç farklı işlemi birbiriyle kombine ederek kullanabilir, doğal malzemelerin kenar ve köşe detaylarında istediğiniz estetik ve fonksiyonelliği sınırsız çeşitle elde edebilirsiniz. Kullanılabilecek alanlar ve daha detaylı bilgiler için teknik ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bullnose

mermer1

Çift Taraf Pah

Bullnose Mucarta

Damlalık

Çeyrek Bullnose

Kenar Kırma

Sharknose

Yarım Bullnose

Kenar İşlemleri

İlgili mekânlar için tercih edilen doğal taş ve mermerlere çeşitli kenar işlemleri yapılabilir. Detaylara yönelik bazı tarzlar oluşturan mermer kenar işlemleri üzerinde çalışılan alanların ambiyansını tamamlamada önemli rol oynar. Mermer ve doğal taşlara uygulanan kenar işlemleri, ürünün kullanım amacına ve tercih edilen estetik görünüme bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Bu işlemler, taşın keskin veya düzensiz kenarlarını düzleştirerek ya da şekillendirerek estetik bir görünüm sağlar. Profesyonel ekipler tarafından yapılan bu işlemler farklı şekillerde alternatifler barındırır. Talebe göre tüm köşelere ya da tek köşeye mermer kesim işlemleri uygulanabilir. Bu uygulamalar genellikle tezgâhlar, merdiven basamakları, duvar kaplamaları, zemin kaplamaları gibi dekorasyon faaliyetlerinde kullanılabilir. Mermer kenarı işlemleri, taşın doğal yapısını koruyacak şekilde dikkatlice yapılmalıdır. Bu nedenle, mermer ve doğal taşlara uygulanan kenar işlemleri, yüksek hassasiyet ve deneyim gerektiren özel makineler ve aletler kullanılarak yapılır. İşlem sırasında taşın sıcaklığı kontrol altında tutulur ve gerekli teknikler taşın yapısına zarar vermeden uygulanır. 

Kenar İşlemlerinde Hangi Şekillerde Kesimler Yapılır?

Kullanıcılar tarafından tercih edilen koleksiyon ürünlerine birçok farklı kenar şekilleri verilebilir. İsteğe ya da mekânın tarzına bağlı olarak uygulanmak üzere çeşitli çizgi ve biçimlerde seçenekler bulunur. Faaliyet alanının yapısına göre firma yönlendirmelerinden de yardım alınarak yapılan bu işlemler, elverişli, ergonomik, güvenli, işlevsel bir kullanım deneyimi ile beraber şık, zarif, gösterişli ortamların oluşmasına yardımcı olur. Sirmersan, müşteri taleplerine bağlı olarak düz, oval, tırtıklı, parlak, eskitme, asimetrik gibi birçok alternatif kenar yapısını kesme işlemlerinde uygulayabilir.

Kenar İşlemlerinin Uygulandığı Alanlar

Doğal taş ve mermer kenarı kırma teknikleri faaliyet alanlarındaki birçok bölgeye uygulanabilir. Çeşitli kenar detaylarını öne çıkararak şık ve marjinal ambiyansların tamamlanmasında önemli rol oynayabilir. Örneğin mutfak tezgâhları, banyo tezgâhları, bar tezgâhları vb. yerlerde mermer veya doğal taş kullanımı oldukça yaygındır. Ancak, bu alanlarda keskin kenarlar sert ve rahatsız edici olabilir. Kenar kesme işlemi, taşın keskin kenarlarını yumuşatarak kullanıcılar için daha rahat bir yüzey oluştururken estetik görünümü de beraberinde getirir. Bunun yanı sıra ev ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan merdiven alanlarındaki kenar işlemlerinde köşeli, tırtıklı ya da oval mermer kesimi gibi birçok teknik uygulama tercih edilebilir. Öte yandan evlerde, ofislerde, otellerde vb. mekânlarda sıklıkla temas edilen zemin alanlarına uygulanan doğal taş ya da mermer kaplamaları için muhtelif kenar özelleştirme tasarımları yapılabilir. Minimal detayların estetiğini ortaya çıkaran bu yöntem, faaliyet alanlarındaki zeminlerin kayma riskini de azaltarak daha güvenli ortamların oluşmasına olanak tanır. Ayrıca duvarlara uygulanan mermer ve doğal taş kaplamaları da aynı işlemleri görerek son derece şık görseller sunabilir.

Sirmersan’ın Kullanıcılara Sunduğu Kenar İşlemleri

Profesyonel tasarım ekibi ve uzman üretim kadrosu ile çeşitli kullanım alanlarına son derece özelleştirilmiş mermer ve doğal taş dekorları uygulayan Sirmersan, birçok kenar şekillendirme işlemi ile de dikkat çeker. Oval, sade ya da parlak tarzları tercih eden kullanıcılar için Bullnose mermer kesimi tekniği öne çıkan yöntemler arasındadır. Ayrıca bu teknik bazı ek seçenekleri de beraberinde getirir. Örneğin çeyrek bullnose mermer kesimi kısmi oval görünümü ile alternatif tarzlar olarak kullanılabilir. Sirmersan, her türlü detayı göz önünde bulundurarak tasarım ve dizayn çalışmaları sürdürmeyi ilke edinmiştir. Bununla beraber yarım bullnose mermer kesimi yöntemi de oval hatları tercih eden müşterilere sunulan teknikler arasındadır. Ayrıca bu tarz kenar kesim yöntemleri sahip oldukları biçimler itibariyle cesur ve keskin hatlara sahip olabilir. Bunlardan biri olan sharknose mermer kesimi seçeneği, göze çarpan yapısıyla tüm tasarımı öne çıkaran bir tarz sunar. Öte yandan net ve düz çizgeleri benimseyen kullanıcılar için tasarlanan bazı kenar işlemleri de firmanın sunduğu hizmetler arasında yer alır. Damlalıklı mermer kesimi buna uygun bir alternatif olarak öne çıkar. Asimetrik ya da tırtıklı kenar stilleri tercih eden kullanıcıların beğenisine sunulan bullnose mucarta ile kenar kırma seçenekleri oldukça tamamlayıcı görseller oluşturabilir. Aynı zamanda Sirmersan’ın kenar işlemleri arasında bulunan çift taraflı pah mermer kesimi yöntemi karizmatik ve bütünleştirici stili ile mekân ambiyansını güçlendirebilir.