sirmersan-dis-mekan-mermer-cesitleri-ve-ozellikleri

Dış Mekân Mermer Çeşitleri ve Özellikleri

Mermer, antik zamanlardan şimdiye kadar en çok kullanılan madenlerden biri olarak görülmektedir. Dış mekân dekorasyonunda da mermerlere sıkça yer verilmektedir. Ayrıca kullanılan mermerler yapısal özelliklerine ve özel işlemlere göre çeşitlendirilmektedir. Bu da dış mekân mermer çeşitleri için geniş bir yelpazeyle karşılaşılmasına neden olmaktadır. Dış mekân mermer malzemesi kullanımı günden güne artmaya da devam etmektedir. Gerek sunduğu fiziksel faydalar gerekse görünümündeki kaliteyle önemli bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Dış mekân tercihlerinde pürüzsüzlük isteyenler için de mermer olmazsa olmazlardan birisidir.

Dış mekânlarda kullanılan mermer çeşitleri, genellikle kumlanmış ve yakılmış mermerlerden oluşmaktadır. Kişilerin isteklerine ve ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan cephelerde farklı mermer seçimlerinin yapılması da mümkündür. Bu aşamada mermer kullanmayı isteyenlerin en çok ilgisini çeken konulardan biri renk seçimidir. Cephede mermer kullanmak istiyorsanız, dış cephe mermer kaplama renklerine de göz atmanız faydalı olacaktır. Böylece hem mermerlerin özellikleri hem de estetik görünümü konusunda bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Dış Mekân Mermer Çeşitlerinin Sınıflandırılması

Dünyada bulunan geniş doğal taş rezervi, pek çok önemli taşın üretilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte birçok renk ve desende mermer çeşidine sahip olunduğunu görmek mümkün. En bilindik olan mermer çeşitleri içerisinde Süpren, Akşehir siyah, Afyon Şeker, Denizli Traverten gibi seçenekler yer almaktadır. Traverten cephe kaplaması pek çok mermer çeşidi için Türkiye de de mermer ocakları ve fabrikalar bulunmaktadır. Denizli mermer faaliyetleri kapsamında tüm bu detaylara ulaşılabilmektedir.

Mermerler jeolojik yapıya, dokuya ve renklere göre sınıflandırılmaktadır. Mermer çeşitleri ve fiyatları incelenirken de bu özellikler ön planda tutulmaktadır. Detaylandırmak gerekirse mermer dış cephe kaplama işlemlerinde kullanılanlardan birisi beyaz mermer çeşitleri olarak görülmektedir. Beyaz mermer kullanışlı ve estetik olan mermerlerdendir. Bu mermerler kullanıldığında dış ortamın daha ferah ve aydınlık olması sağlanmaktadır.

Mermer dış cephe kaplama faaliyetlerinde kullanılan gri mermerler, ortamda sadelik ve sakinlik oluşturmaktadır. Farklı renk yelpazelerine sahip olmalarının yanında farklı renklerle kombin yapılması söz konusudur. Siyah mermer çeşitleri mermer dış cephe kaplama alanında da kullanılmaktadır. Daha şık ve ciddi bir ortam var etmek amacına uyum sağladığı söylenebilir. Toros siyahı olarak bilinen bir mermer türünün örnekleri olarak da gösterilmektedir. Bambaşka bir ambiyansla buluşmanızı sağlayan siyah mermerler, geniş ve ferah bir alana sahip olmanızı sağlamaktadır. Dış cephe mermer faaliyetlerinde kullanılırken dış mekân peyzaj çalışmalarında, döşemelerde ve merdivenlerde kullanımı söz konusudur.

Şimdilerde çok sık şekilde kullanılan dış mekân mermerleri, eski dönemlerde sadece lüks yapılar için kullanılmıştır. Ancak şimdilerde bulunan çeşitlilik sayesinde pek çok alanda kullanımı mümkündür. Sade bir görünüm sunan mermerler dayanıklılığıyla da tercih edilmektedir. Özellikle mermerlerin yüksek bir dayanıklılığa sahip olması, kaliteli dış cephe kaplama fırsatlarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Dış cephe traverten kaplama faaliyetleri bahçe duvarlarında ve tek katlı konutların duvarlarında sıkça kullanılmaktadır. Aynı zamanda farklı seçenekleri barındıran mermerler, yüksek katlı binaların kaplanmasında da kullanılmaktadır.

Dış Mekân Mermer Modelleri ve Fiyatları

Mermer cephe kaplama alanında yoğun olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Yaşam alanlarının büyümesi, yenilikçi inşaat ve dekorasyon çözümlerinin var olmasını sağlamaktadır. Genellikle de tüm çalışmalarda en yüksek kalitenin kullanılması, kalitenin net bir şekilde yansıtılması hedeflenmektedir. Hal böyle olunca en iyi mermer çeşitleri tercih edilmektedir. Mermerler, işlemesi zor malzemelerden olmasının yanında renkleri ve çeşitlerine göre de fiyatlandırılmaktadır. Dış mekân mermer fiyatları da bu detaylara göre birbirinden ayrılmaktadır. Yani dış cephe granit fiyatları ile traverten fiyatları farklılık göstermektedir. Mermerin çeşidi, inceliği veyahut kalınlığı dikkate alınmaktadır.

Diğer Blog Yazıları

traverten mermer renkler, desenler ve kullanım alanları

Traverten Mermer: Renkler, Desenler ve Kullanım Alanları

Traverten mermer, doğanın sunduğu eşsiz güzellikleri ve sağlam yapısı ile dekorasyonda tercih edilen önemli doğal taşlardan biridir. Denizli traverten mermer, ülkemizin bu değerli taş türünde önde gelen kaynaklarından biridir. Bu yazıda traverten mermerin özellikleri, renk ve desen çeşitleri ile farklı kullanım alanlarını inceleyeceğiz. Traverten Mermer

Detaylı İncele»
mermer kullanım alanları ve estetik şıklığı

Mermer Kullanım Alanları ve Estetik Şıklığı

Mermer, doğal taşlar arasında zarafeti ve dayanıklılığı ile öne çıkan önemli bir malzemedir. Ev ve iş yerlerinde dekoratif unsurların başında gelen mermer, çeşitli kullanım alanları ve farklı çeşitleri ile mekanlara estetik bir şıklık katmaktadır. Bu yazımızda mermerin çeşitli kullanım alanlarına ve estetik katkılarına değineceğiz. Mutfak

Detaylı İncele»
traverten taş nedir travertenin temel özellikleri

Traverten Taşı Nedir? Travertenin Temel Özellikleri

Doğanın benzersiz armağanlarından biri olan traverten taşı, yüzyıllar boyunca yapı malzemesi olarak kullanılmış ve günümüzde de popülerliğini koruyan bir doğal taş türüdür. Bu makalede, traverten taşının ne olduğunu ve temel özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Traverten Taşı Nedir? Traverten taşı, doğal taş türleri arasında yer

Detaylı İncele»