sirmersan-dayanikli-mermer-cesitleri-ve-ozellikleri

Dayanıklı Mermer Çeşitleri ve Özellikleri

Mermer çeşitleri, doğal bir kayaç türüdür ve genellikle kireçtaşı veya dolomit gibi kalker minerallerinin uzun süreli ısı ve basınç etkisiyle dönüşmesi sonucu oluşur. Bu süreçte mineraller kristalleşir ve mermerin özgü olan doku ve desenler oluşmaya başlar. Mermer, çoğunlukla beyaz veya beyazımsı renkte olmasına rağmen, farklı minerallerin varlığına bağlı olarak çeşitli renklerde bulunabilir. Özellikle dayanıklı mermer çeşitleri; farklı işlemlerden geçerek zarif ve estetik bir görünüme sahip olur. Bu tarz mermerler de inşaat, heykelcilik ve dekorasyon gibi birçok farklı alan için kullanılır.

Mermer, estetik ve dayanıklılık birleşimi sebebi ile çok çeşitli uygulamalarda tercih edilen bir doğal taş türüdür. Ancak kullanıldığı alana bağlı olarak bakım gereksinimleri farklılık gösterebilir ve çizilmelere ve lekelere karşı hassas olabilir. Sıcağa dayanıklı mermer çeşitleri ise çok bakım gerektirmediği için belli alanlarda sıklıkla tercih edilir. Fakat mermerin türüne göre değişken bakım özelliklerine de dikkat etmek gerekmektedir.

Dayanıklı Mermer Çeşitleri Nedir?

Kullanım alanlarına göre mermerler çeşitlilik göstermektedir. Özellikle de yaşam alanlarında tercih edilen mermer çeşitleri, insan ve çevre sağlığı açısından büyük önem taşır. Dünya çapında en dayanıklı mermer çeşitleri ise şu şekilde belirtilmektedir;

  • Nero Marquina Mermeri,
  • Travertino Mermeri,
  • Emperador Mermeri,
  • Volakas Mermeri,
  • Calacatta Mermeri,
  • Kara Marquina Mermeri.

Maddeler halinde açıklanan bu mermer ürünler, farklı renkler, doku ve desenlerle birlikte üretilir ve kullanıldıkları alana göre farklı dayanıklılık düzeylerine sahip olabilirler. Mermer seçerken, kullanım amacınıza ve tasarım tercihlerinize uygun bir tür seçmek önemlidir. Ayrıca, mermerin bakımı ve temizliği konularında bilgi sahibi olmak, mermer çeşidinin dayanıklılığını korumak için de oldukça önemlidir.

Mermer çeşitleri ve özellikleri ise kullanım alanına göre farklı alanlarda kullanılmaktadır. Eğer sizler de mermer taşına ait tüm özellikleri öğrenmek istiyorsanız, aşağıda belirlenen granit mermer çeşitleri alanına göz gezdirmeniz gerekmektedir;

Carrara Mermeri

İtalya, Carrara bölgesinde üretilen bu mermer türünün rengi beyazdır ve üstünde gri desenler bulunur. Dünyaca ünlü olan bu mermer türü, heykeltıraşlar ve mimarlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Calacatta Mermeri

İtalya, Carrara bölgesinde üretilen bu mermer türünün rengi beyazdır ve üzerinde altın desenler bulunur. Yüksek lüks ve estetik değeri ile tanınan bu taş, iç dekorasyon alanlarında sıklıkla tercih edilir.

Statuario Mermeri

Statuario mermerinde beyaz zemin üzerinde gri dokular bulunur. Heykellerden tezgah üstlerine kadar birçok farklı kullanım alanında tercih edilir.

Nero Marquina Mermeri

İspanya, Bask bölgesinden çıkarılan bu taşta siyah zemin üzerinde beyaz dokular bulunur. En etkileyici mermer görünümü bu çeşitte bulunur.

Emperador Mermeri

İspanya, Valencia’da çıkan bu taşın rengi kahverengidir ve zengin bir görünüme sahiptir.

Travertino Mermeri

Menşei: İtalya, Türkiye, Meksika, İran ve diğer bölgelerde üretilen bu mermer taşının rengi kahverengi ya da gri tonlardadır. Genel olarak duvar kaplama ve zemin kaplama alanlarında tercih edilir.

Volakas Mermeri

Yunanistan’da çıkan bu taşın rengi beyazdır. Oldukça şık ve estetik bir görünüme sahiptir.

Kara Marquina Mermeri

İspanya, Bask Ülkesinde çıkan diğer mermer türü olan bu taşın rengi siyahtır. Lüks olarak üretilen iç mekânlarda tercih edilir. Dünya çapında en çok tercih edilen ısıya dayanıklı mermer ise mermer granit çeşitleri olarak bilinmektedir. Oluşumu daha çok zamana yayılan bu taş, diğer mermer çeşitlerine göre çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Dökme Mermer Nedir?

Dökme mermer çeşitleri mermer tozunun bağlayıcı bir madde ile karıştırılarak kalıplarda sıkıştırılmasıyla oluşturulan bir yapay mermer türüdür. Bu işlem, mermerin doğal güzelliğini ve dayanıklılığını taklit etmeyi amaçlar. Dökme mermer, çeşitli inşaat ve iç dekorasyon projelerinde kullanılmaktadır. Mermer dekorasyon tasarım alanlarında sıklıkla kullanılan bu taş çeşidi, limon ve sirke gibi asidik malzemelere karşı oldukça dayanıklı bir yapıdadır.

Doğal taş mermer çeşitleri yukarıda maddeler halinde belirtilmiştir. Eğer sizler de yaşam alanlarınız için mermer kullanmak istiyorsanız, işinin ehli ve profesyonel kişilerden yardım almalısınız. Aksi takdirde satın alacağınız mermer, ihtiyaçlarınıza cevap vermez.

Ateşe dayanıklı mermer çeşitleri ise; şömine yapımında, restoranlarda, cafelerde, mutfaklarda ve dış cephe kaplamalarında sıklıkla tercih edilir.

Diğer Blog Yazıları

Farklı Alanlar için Mermer Dekorasyon Trendleri

Farklı Alanlar için Mermer Dekorasyon Trendleri

Mermer, dekorasyon dünyasında yıllardır baş tacı olarak kabul edilir. Bu makalede, ev ve iş mekânlarınızda kullanabileceğiniz üç farklı mermer türü olan Nero Oceano, Nero Marquina ve Antique White Pearl ile ilgili trendlere odaklanacağız. Mermer Çeşitleri ve Özellikleri Mermer, doğal bir taş malzemesi olup çeşitli renkler,

Detaylı İncele»
banyolarda-mermer-dekorasyonu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Banyoların Mermer Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyon, göz zevkinin beslenmesini sağlayan önemli bir kavramdır. Yaşam alanlarının en iyi şekilde tasarlanması ve zevke hitap etmesi için kullanılan mermer duvar çeşitleri günümüzde hayli ilgi görmektedir. Şık, dikkat çekici ve zarafet dolu banyolar için mermer kullanılarak elde edilen dekoratif görünüm pek çok bireyin ilgisini

Detaylı İncele»
honlu-mermer-cilali-mermer-nedir

Honlu Mermer ve Cilalı Mermer Nedir?

Mermer, kendine has estetik ve dayanıklılığıyla yüzyıllardır mimari tasarımlarda kullanılan eşsiz bir doğal taştır. Bu muazzam malzeme, tasarım dünyasında farklılaşmış özelliklere sahip çeşitli türleriyle bilinir. Bu yazıda, özellikle honlu mermer ve cilalı mermer üzerine odaklanarak, bu özel mermer türlerinin benzersiz özelliklerini, kullanım alanlarını ve aralarındaki

Detaylı İncele»