banyolarda-mermer-dekorasyonu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Banyoların Mermer Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyon, göz zevkinin beslenmesini sağlayan önemli bir kavramdır. Yaşam alanlarının en iyi şekilde tasarlanması ve zevke hitap etmesi için kullanılan mermer duvar çeşitleri günümüzde hayli ilgi görmektedir. Şık, dikkat çekici ve zarafet dolu banyolar için mermer kullanılarak elde edilen dekoratif görünüm pek çok bireyin ilgisini cezbedebilir. Popüler hale gelen lüks mermer işleri tercih edilirken dikkat edilmesi gereken noktalara önem vermek elzemdir.

Gelişmeyi ve ilerlemeyi büyük bir istikrarla sürdüren teknoloji banyo dekorasyonu hususunda da bireyleri memnun edici birtakım yeniliklere imza atmayı başarır. Bu kapsamda üretimi sağlanan mermer duvar paneli modelleri gerek kişisel zevklere ve gerekse banyonun gereksinimlerine göre farklı görünümlerle beğeniye sunulur. Mermerler sağladığı işlevsellik ve şıklıkla banyoların sıradanlığına sihirli bir dokunuş yapar.

Banyo Dekorasyonunda Mermer Kullanımının Önemi Nedir?

Mermer dekor pek çok kişinin gönül rahatlığıyla tercih ettiği ürünleri kapsar. Çünkü mermer bilinen en dayanıklı taşlardan biridir. Pürüzsüz, dümdüz bir yapıya sahip olması mermerin banyoda kullanılmasının en önemli nedenleri arasında yer alır. Olası su kaçaklarının önüne geçmeyi sağlayan mermer dekorasyon aslında çok uzun zamandır banyoların dizaynında tercih edilmektedir. Kolay kolay deforme olmayan yüksek kalite mermer ekonomik bakımdan avantaj sağlamaktadır.

Banyolar temizliğin gerçekleştirildiği alanlardır ve bu sebeple hijyenik olması çok önemlidir. Mermer ile dekorasyon gerçekleştirmek banyonun çok daha rahat ve kolay bir şekilde temizlenmesini, dolayısıyla ortamın hijyenik olmasını sağlar. Hamamlarda olduğu gibi evlerin banyolarında da kullanıma uygun olan mermer duvar dekorasyon sayesinde banyolar mini hamam haline getirilebilir ve konfor artırılabilir.

Banyolarda Kullanılabilecek Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Banyo dekorasyonunu sağlarken kullanılabilecek pek çok mermer türü mevcuttur. Koyu renk mermer çeşitleri arasında nero marquina ilk sıralarda yer alır. Mermer üzerine serpiştirilen damarlı ve karışık beyaz çizgilerle detaylandırılan bu çeşit, hoş bir siyah Çin mermeri olarak bilinir. Zarif bir görünüme sahip olan bu mermer duvar kaplama alanında sıklıkla tercih edilir. 

Bir diğer tür olan pietra greyse kalsit bir mermer olarak sınıflandırılır. İç mekân mermer döşeme için mükemmel bir seçim olmaya aday bu tür ilk bakışta kompakt ve tekdüze bir görünüm sergilerken lineer arduvaz renkli damarlar ve ince beyaz çizgileriyle dikkatleri üzerinde toplamayı başarır. En çok tercih edilen mermer tasarım ürünlerinden biridir. 

Antique white pearl mermer, hareketsiz olarak tanımlanan ve ekstra beyaz sınıfında yer alan bir tür olarak bilinir. Açık renk mermer çeşitlerinin nadide ismi olan bu ürün özellikle mimari ofislerde sıklıkla kullanılır. İnce kristalli yapıya sahiptir. White pearl mermer ise özel bir yapı ve renk barındırır. Yapısı itibariyle içindeki nem oranı arttıkça beyazlığı da artar. 

Natilus gray ise beyaz ve grinin bir arada bulunduğu son derece estetik bir mermer türü olarak ön plana çıkar. Mermer dekorasyon tasarım alanında en sık kullanılan bu çeşitler iç mekânların, özellikle banyoların dizaynında önemli bir yere sahiptir.

Banyolarda Mermer Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Banyoların mermerle döşenmesinde kaliteli mermer çeşitleri kullanılmasına özen gösterilmelidir. Banyonun genel rengine uyum sağlayacak renkte bir mermer çeşidi seçmek de göz zevkine hitap etmesi bakımından önem arz eder. Bu hususta bilgi sahibi olan kişilerden yardım almak, bu bağlamda en doğru seçimi yapmayı mümkün hale getirir. Mermerin ebatları banyonun tasarımına denk düşecek şekilde kararlaştırılırsa ortaya çok daha şık bir dizayn çıkacaktır.

Diğer Blog Yazıları

banyolarda-mermer-dekorasyonu-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Banyoların Mermer Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyon, göz zevkinin beslenmesini sağlayan önemli bir kavramdır. Yaşam alanlarının en iyi şekilde tasarlanması ve zevke hitap etmesi için kullanılan mermer duvar çeşitleri günümüzde hayli ilgi görmektedir. Şık, dikkat çekici ve zarafet dolu banyolar için mermer kullanılarak elde edilen dekoratif görünüm pek çok bireyin ilgisini

Detaylı İncele»
honlu-mermer-cilali-mermer-nedir

Honlu Mermer ve Cilalı Mermer Nedir?

Mermer, kendine has estetik ve dayanıklılığıyla yüzyıllardır mimari tasarımlarda kullanılan eşsiz bir doğal taştır. Bu muazzam malzeme, tasarım dünyasında farklılaşmış özelliklere sahip çeşitli türleriyle bilinir. Bu yazıda, özellikle honlu mermer ve cilalı mermer üzerine odaklanarak, bu özel mermer türlerinin benzersiz özelliklerini, kullanım alanlarını ve aralarındaki

Detaylı İncele»

Renkli Tezgahlar için Mermer Tasarımının Önemi

Evlerimizin kalbi olan mutfaklar günlük yaşamımızın merkezi alanlarıdır. Bu sebeple mutfak tasarımında estetik ve işlevsellik bir araya getirilmelidir. Mutfak dekorasyonunda önemli bir role sahip olan tezgahlar sofistike bir estetik için özenli bir şekilde tasarlanmalıdır. Onlarca yıldır mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alan mermer tezgahlar, dayanıklı yüzeyleri,

Detaylı İncele»